צעד נוסף נגד תופעת לשון הרע ברשתות החברתיות: שיתוף תוכן פוגעני בפייסבוק מהווה לשון הרע, בעוד שלחיצה על כפתור ה-"Like" (חיבוב) – דווקא לא. כך קבע בשבוע שעבר (16.1.2019) בית המשפט המחוזי בתל אביב.

חברת נידיילי תקשורת, שמוציאה לאור את "המקומון רמת גן גבעתיים", הגישה תביעה על-סך 640 אלף שקלים כנגד בני הזוג יגאל וגלית שאול, לאחר ששיתפו פוסט המכיל תמונה של המקומון מושלך לפח, ולצידה מלל המשמיץ את המקומון. בנוסף, הזוג לחץ על כפתור החיבוב בפוסט שבו מופיעה תמונת כלב העושה את צרכיו על המקומון. התביעה נדחתה לאחר ששופט השלום ת"א, עודד מאור, קבע כי פרסום באמצעות פעולת חיבוב או שיתוף אינה מהווה פרסום לשון הרע.

בערעור שהוגש למחוזי ת"א, הסכים סגן הנשיא, ישעיהו שנלר, כי לחיצה על כפתור החיבוב אכן אינה עונה על רכיב הפרסום שנדרש בעוולת לשון הרע, וזאת משום שהיא לא מביאה באופן ודאי או ישיר להפצת התוכן. עם זאת, קבע שנלר, בניגוד לשופט השלום, כי פעולת שיתוף מהווה הפצה אקטיבית של תוכן פוגעני לקהל יעד חדש, ולכן מקיימת את רכיב הפרסום בעוולת לשון הרע.

לאור החלטה זו, קבע המחוזי כי על בני הזוג לפצות את המקומון בגובה 5,000 שקלים בגין הפרסום ששותף, והדגיש כי אלמלא ההסכם שנוצר בין הצדדים אודות גובה הפיצוי, היה מקום לפסיקת פיצוי משמעותי יותר.

עא (ת"א) 35757-10-16

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.