בית משפט השלום פ"ת דחה השבוע (24/2/19) את תביעתו של עמרם לוי, תושב כפר חב"ד, שתבע את אתר החדשות החרדי "כיכר השבת" בגין פגיעה בפרטיות והוצאת לשון הרע. השופטת, שלהבת קמיר-וייס, קבעה כי על אף הפגיעה בפרטיותו של לוי, עומדת לכיכר השבת הגנה, וזאת משום שלמעשה המסמכים נמסרו לראשונה על-ידי בא כוחו של לוי לגוף ציבורי ומשם זלגו החוצה. קמיר-וייס אף ציינה: "כיכר השבת היא פורטל חדשות ועדכונים ולכן מוטלת עליה חובה מקצועית למלא את תפקידה העיתונאי."

בתגובה להגשת כתב אישום כנגד עמרם לוי בגין עבירות על חוק התכנון והבנייה, הגיש לוי באמצעות בא כוחו, עו"ד שאול אמרני, בקשה לחזרה מאישום שהתבססה בין היתר על טענת אכיפה בררנית, ובתוך כך צוינה רשימה מפורטת של עשרות עבירות בנייה נוספות בכפר חב"ד.
מאוחר יותר אף הוגשו שתי תלונות הנוגעות להפרות בנייה בישוב על-ידי עו"ד אמרני למנהל אגף הפיקוח ברשות המקומית. הבקשה והתלונות הודלפו והופצו בקבוצות 'וואטסאפ' בכפר חב"ד, שבעקבותיהן נוצרה תסיסה בשל מה שנתפס בקרב קהילת חב"ד כהלשנה מצדו של לוי.

בעקבות הדליפה, פורסמה כתבה באתר החדשות "כיכר השבת" שכותרתה: "כפר חב"ד סוער – מי הלשין על מאות עבירות בנייה ועסקים?", שאליה צורפו חלקים מהמסמכים המודלפים, כאשר פרטיו של לוי ושל האנשים שלהם יוחסו העבירות נותרו חסויים. לוי טען בתביעתו כי המסמכים פגעו בפרטיותו על אף שפרטיו טושטשו, שכן ניתן היה להבין במי מדובר לאור הפצתם ברשתות החברתיות. מערכת העיתון השיבה כי המסמכים פורסמו עוד קודם לכן, וכי היא פעלה מתוקף חובתה המקצועית כגוף תקשורת ליידע את הציבור החרדי בעניינים ציבוריים.

השופטת קמיר-וייס קבעה כי על אף שפרסום המסמכים מהווה פגיעה בפרטיות, עומדות לכיכר השבת מספר הגנות: פרסום המסמכים מותר על-פי חוק איסור לשון הרע וחוק הגנת הפרטיות כאשר מקור הפרסום הוא בעל הדין או בא כוחו אשר נעשה תוך כדי הליך משפטי (האשמת לוי בעבירות תכנון ובנייה), ואין מחלוקת כי הבקשה לחזרה מאישום היא פנייה במהלך ההליך המשפטי, ולכן עומדת לכיכר השבת הגנה על-פי חוק. מעבר לכך, ציינה קמיר-וייס, כי היא שוכנעה שהפרסום נעשה בתום לב, ולכן "עומדת לכיכר השבת הגנה טובה כנגד מלוא התביעה".
עוד קבעה קמיר-וייס כי התובעים יישאו בהוצאות הנתבעת ושכ"ט עו"ד בסך 15,000 ₪.

ת"א 55405-01-17

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.