הסיפור של עדן בן זקן מעורר שאלות אצל צרכנים רבים. שאלות, כגון, האם ניתן לצלם אותנו בכל חנות אליה אנחנו נכנסים? אם ניתן – האם בכל החנות או רק בחלקה? מה נעשה כדי להיות מודעים טוב יותר לעובדה אם מצלמים אותנו או לא?

קודם כל סדר משפטי קטן. החוק שעוסק בנושא, חוק הגנת הפרטיות, חוקק ב-1981. לא חשבו אז על מצלמות במרחב הציבורי. ניתוח סעיפי החוק מוביל להפרדה בין שני מצבים: עצם פעולת הצילום שלנו והפרסום אותו צילום.

ביחס לצילום עצמו, החוק אוסר על צילום אדם ללא הסכמתו כאשר הוא מצוי ב"רשות היחיד". אין הגבלה על צילום ברשות הרבים. החוק אינו מגדיר מה זה "רשות היחיד". הבית שלנו, ודאי יחשב ככזה, גם בית של חברים שלנו, הזכות היא לא קניינית אלא מתייחסת לאופי המקום בו נעשה הצילום. אבל לפי פרשנות של הפסיקה, גם כל מקום אחר שבו יש לנו סיבה אובייקטיבית לחשוב שאנחנו מצויים בו לבד, בעצמנו או עם האנשים שאיתנו יהווה "רשות היחיד". מקום כזה יהיה, למשל, חדר הלבשה בחנות או כל פינה אחרת, כמו מחסן.

הגבלה נוספת לצילום עצמו קשורה לצילום, ללא הסכמתנו, שיכול ליצור אפשרות מעקב אחרינו. אם, למשל, מפוזרות בקניון מצלמות, נוצרת אפשרות מעקב אחר כל התנועות שלנו בקניון. גם פעולה כזו בעייתית ויכולה להוות עבירה על החוק.

כדי לענות לשני המצבים האמורים התפתחה הנורמה, לפיה מי שמצלם צריך לשים בכניסה לכל מקום מצולם שלט שמודיע שהמקום מצולם, לאיזו מטרה הוא מצולם ולמי ניתן לפנות בנושא. התפיסה היא שאם אדם נכנס למקום למרות קיומו של השלט, ניתן ללמוד מההתנהגות שלו שהוא מסכים לצילום.

סוג ההגבלות השני שקיים בחוק עוסק בפרסום הצילום. תוצרי צילום של מצלמה שהותקנה בחנות לטובת ביטחון ומניעת גניבות, יכולה לשמש רק למטרה הזו. כל שימוש אחר בצילומים יהווה עבירה על החוק.

עכשיו מהתיאוריה למציאות. נכנסתם לחנות? חפשו בכניסה או בחנות עצמה שלט שמודיע שהמקום מצולם במצלמות אבטחה. אין שלט? זכותכם להניח שהמקום לא מצולם. היה והמקום מצולם בכל זאת – ככל והצילום הוא במרחב ציבורי של החנות, המרחב בו מצויים המוצרים והקופות לתשלום – סביר שלא תהיה בכך בעיה. היה הצילום במקום שהוא רשות היחיד, כמו תאי ההלבשה או מחסן – צילום שם יכול לבסס תביעה כנגד החנות.

ליתר בטחון, גם אם אין שלט בחנות – תשאלו אם אכן המקום לא מצולם. הלכתם אחר-כך למדוד בתא מדידה – תוודאו שוב שהמקום לא מצולם. שלחו אתכם למדוד במחסן – שוב תוודאו שהמקום לא מצולם. הפעולות האלה ימנעו מכם את אי הנעימות. אין לכם חובה לשאול ואם החנות מצלמת בתא המדידה או המחסן בלי להודיע על כך, היא עוברת בכך על החוק.

אם החנות שבה הייתם מצלמת אתכם, על פי הוראה של הרשות להגנת הפרטיות יש לכם זכות לקבל העתק של כל הצילומים שבהם אתם מופיעים. כך תוכלו להיות גם רגועים, שאם צילמו אתכם, לפחות יצאתם טוב בצילום.

 

שיתוף
נמנה על המובילים בתחום ההגנה על הפרטיות, המידע האישי, אבטחת המידע וההתגוננות מפני מתקפת סייבר במשפט הישראלי. בנוסף לכך התמחה במקרקעין ומשפט מסחרי ועוסק אף בלשון הרע, זכויות יוצרים, חוזי IT, חתימה אלקטרונית, ליטיגציה מסחרית, התגוננות מפני תובענות ייצוגיות ודיני ספורט. משמש כבורר במסגרת סכסוכים עסקיים בתחום שונים, לרבות בתחום חוזים מסחריים, מקרקעין וספורט. חבר המועצה הציבורית להגנת הפרטיות במשרד המשפטים (2007-2012), יו"ר ועדת הגנת הפרטיות של לשכת עורכי-הדין בישראל (2006-2011), מרכז תחום הפרטיות בלשכה ונציג הלשכה בדיוני הכנסת בתחום הפרטיות, מאגרי מידע והאזנות סתר (2011-2015), חבר ועדת אנגלרד לבחינת השאלות הנוגעות לפרסום פרטים מזהים בפסקי דין והחלטות של בתי משפט (2011-היום). דיין בבית-הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי-הדין (2005-2010). מייסד הועדה למשפט וספורט בלשכת עורכי הדין והראשון שעמד בראשה (2003-2005), ועדה שפרסמה בחודש ספטמבר 2005 את דו"ח דן חי לשינויי חקיקה בתחום הספורט. מחלוצי העוסקים בתחום המשפט והספורט בארץ, תוך ייצוג עשרות רבות של ספורטאים, בעיקר כדורגלנים. מרצה מהחוץ במוסדות אקדמאים בנושא ההגנה על הפרטיות בישראל ודיני ספורט. תחומי עיסוק עיקריים: ייעוץ לבנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות פיננסיות, חברות סלולר וארגוני בריאות בנושאי פרטיות, המידע האישי, אבטחת מידע ומוכנות למתקפת סייבר, כולל ייצוג בפני הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט). ייצוג בהליכים משפטיים בתביעות בנושאי פרטיות, האזנת סתר, נתוני תקשורת, אינטרנט, לשון הרע, מסרים שיווקיים על-פי חוק התקשורת ('ספאם'), זכויות יוצרים וספורט, לרבות בתובענות ייצוגיות. ייצוג בעתירות לבג"ץ, עתירות מנהליות צווי מניעה וצווי עשה. ייעוץ בנושא החתימה האלקטרונית וייצוג בעלי זכויות יוצרים וסימני מסחר בעסקות רישוי והליכים משפטיים. ייצוג ספורטאים בפני אגודות ספורט, התאחדויות ואיגודי ספורט בארץ ובפני הארגונים המרכזים את ענפי הספורט בעולם.