תחילתה של הפרשה בסוף חודש אוגוסט 2009, לאחר שעובד זקן, שחקנה של הפועל קטמון (ששיחקה דאז בליגה ג’) נפצע בברכו הימנית במהלך משחק אימון ונזקק לטיפול רפואי. לאחר שנדחתה תביעתו למוסד לביטוח לאומי, במטרה להכיר בפציעתו כפציעת עבודה, החליט התובע להעלות את הנושא לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

בפסק הדין, דחתה כבוד השופטת רחל בר"ג- הירשברג את ערעורו של זקן להכיר בפציעתו כתאונת עבודה, בהתבססה על בחינת הקריטריונים הנדרשים לכינון מערכת יחסי עבודה בין השחקן לקבוצתו. כך, לאחר ששקלה את היקף השעות אשר הוקדש לפעילות זקן בקבוצה, בחינת המקורות השונים לפרנסתו ומהות ההתקשרות בין הצדדים, מצאה כי בין הצדדים לא התקיימו יחסי עובד- מעביד.

נוסף על קריטריונים אלה, התבססה השופט ת על עמדת ההתאחדות הישראלית לכדורגל, התומכת בעמדתה של הפועל קטמון, הטוענת במידה ויחסי הקבוצות החובבניות ושחקניהם יוכרו כיחסי עבודה, יוטל נטל כלכלי העלול "להמיט חורבן" על הליגות הנמוכות, המתבססות ברובן על תרומות.

כמו כן הדגישה השופטת, כי הקבוצות אמנם מספקות לשחקנים "מפעל קבוצתי" למשחק הכדורגל ואף ששחקנים רבים והתובע ביניהם, משתלבים עם הזמן במערך הארגוני של הקבוצה,  מרבית השחקנים הפועלים במסגרת ליגות אלה עושים זאת תמורת כיסוי הוצאות מינימאלי בלבד ואינם מקיימים כל סוג של יחסי עבודה. בנוסף ציינה, כי מרבית השחקנים רואים עיסוק זה כאל תחביב בעל אופי "התנדבותי".

לפסיקת בית הדין תיתכן השפעה רבה על שחקני הליגות הנמוכות שעל מנת לחסוך מעצמם נזקים כספיים והתדיינות רבה, יהיה עליהם להסדיר בהסכם את יחסיהם עם מועדוני הספורט.

סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

לפסק הדין המלא לחץ כאן

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.