שדרן הרדיו נתן זהבי, הידוע יותר בכינוי ’זהבי עצבני’ יפצה את עוה"ד יורם שפטל בסך 35,000 ₪, לאחר שהפסיד בתביעת לשון הרע שהאחרון תבע אותו. הרקע לתביעה החל במהלך אחד השידורים של תוכנית הרדיו "זהבי עצבני", זאת לאחר שזהבי, הנתבע בהליך, חזר מהשעיה בת יומיים אליה נשלח בעקבות התבטאות נוספת כנגד מאזינת התוכנית. לאחר שזהבי חזר מההשעיה כינה את מחליפו בתוכנית בימים אלו, עו"ד יורם שפטל, התובע בהליך, "אדולף והקוף" כאשר התכוון בכינוי "אדולף" לעוה"ד יורם שפטל אשר גם מגיש את תוכנית הרדיו המקבילה "שפטל עצבני" ב-103 FM.

שפטל טען במסגרת תביעתו כי כינויו בשמו של הצורר הנאצי ביזתה אותו מול רבים, במסגרת תוכנית רדיו עם מאזינים רבים, בצורה זדונית וללא כל סיבה נראית לעין, אשר עולה לכדי לשון הרע והוצאת דיבה כנגדו.

מאידך גיסא, טען זהבי כי ההתבטאות שלו חוסה תחת הגנת "תום הלב" שבסעיף 15 לחוק איסור לשון הרע, והוסיף כי שפטל עצמו מתבטא בצורה דומה במסגרת תוכנית הרדיו, אשר לא פעם כינה את מאזיניה בכינויים דומים. עוד טען במסגרת כתב הגנתו כי מדובר בזעקת "הקוזק הגזל" שכן שפטל עצמו מגיש תוכנית דומה בה מתבטא בצורה דומה כלפי מאזינים.

שופטת בית משפט השלום בתל-אביב, חנה ינון, קיבלה את טענותיו של עו"ד שפטל וקבעה כי אכן מדובר במילת גנאי חריפה, המתייחסת לצורר הנאצי אדולף היטלר. כמו כן, גרסה השופטת כי נוכח זאת שמדובר בתוכנית אשר ידועה בלשונן "החדה והבוטה" של שדרניה ונוכח זאת שהתובע עצמו השתמש בביטוי זה כלפי אחרים במסגרתה, מפחיתה את הפיצוי "במבחן ראייתו האדם הסביר" בגין ההתבטאות. לבסוף, חייבה השופטת את נתן זהבי לשלם לעוה"ד שפטל סכום של 35,000 ₪, בתוספת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד על סך של 10,000 ₪.

לפסק הדין המלא לחץ כאן

הערה:
סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.