תביעת לשון הרע שהוגשה בגין התבטאות הנתבע סולקה על-ידי בית משפט השלום בחיפה (1.3.19), וזאת לאחר שהנתבע טען כי התובעת מתחזה לעורכת דין במהלך דיון שהתקיים אצל מומחה שמונה מטעם בית המשפט. נקבע כי הליך שמתנהל בפני מומחה שמונה על-ידי משפט נכלל במסגרת ההגנה שקבועה בחוק איסור לשון הרע על אמירות שנאמרו במהלך דיון משפטי, וזאת גם אם האמירה נאמרה טרם הדיון.

התובעת, שהגישה תביעה בסך 50,000 ₪ כנגד התובע, טענה כי במסגרת הפגישה שנערכה במשרדו של המומחה מטעם בית המשפט, אמר הנתבע כי היא מתחזה לעורכת דין, וזאת בפני המומחה ובא כוחה. לטענתה התבטאות הנתבע גרמה לפגיעה בשמה הטוב ונעשתה בכוונה להשמיץ ולפגוע בה. בתגובה לכך עתר הנתבע לסילוק התביעה בשל היעדר עילה ולחלופין בשל היותה טורדנית וקנטרנית.

הרשמת הבכירה, מיכל פרבר, קבעה כי ההגנות הקבועות בסעיף 13 לחוק איסור לשון הרע, ובהן בין היתר ההגנה על ביטוי הנאמר במהלך דיון משפטי הקבוע בסעיף משנה (5), הן הגנות מוחלטות, שאינן תלויות בתום ליבו של המפרסם או בכוונתו הסובייקטיבית. בהמשך לפסק-דין קודם שעסק במעמדו של מומחה מטעם בית משפט בנוגע להגנה זו, נקבע כי פגישה עם מומחה שנערכה על-פי החלטת בית המשפט ולצרכיו, דינה כדין הליך משפטי ובהתאם לכך נכלל במסגרת ההגנה הקבועה בסעיף 13(5) לחוק, גם כאשר ההתבטאות נאמרה טרם הדיון, כפי שהתרחש לטענת התובעת.

לבסוף קבעה פרבר כי מדובר בהתבטאות שנאמרה על-ידי הנתבע תוך כדי הליך משפטי ולכן מדובר בפרסום מותר לפי החוק וכתוצאה מכך לא קמה עילת תביעה. הרשמת נעתרה לבקשת הנתבע והורתה על מחיקת התביעה וחייבה את התובעת בהוצאות הנתבע בסף 2,000 ₪.

ת"א 6226-12-18

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.