בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב לאחרונה (28.11.2017) טוקבקיסט לשלם סכום פיצויים בסך 35 אלף שקל לאיש עסקים ישראלי, בשל טוקבק מכפיש שכתב נגדו.

המפרסם, אלעד קושניר, פרסם טוקבק בתגובה לכתבה שפורסמה באתר גלובס ב-2009 אשר עסקה בתביעה של אביו נגד איש העסקים, סורין שוחט.

קושניר אשר הזדהה כ"מכיר את שוחט" כתב על שוחט: "טקטיקות קבועות של האיש. האיש הזה ידוע בטקטיקות של אי עמידה בהסכמים ובסחיטה. אני מכיר עוד שני אנשים שנעקצו על ידו בשיטה זו. נוכל ממדרגה ראשונה".

לאחר פרסום הטוקבק, פנה שוחט, תחילה, לאתר גלובס על מנת לקבל את פרטיו של המפרסם אך הם סירבו. לאחר מכן פנה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בבקשה לקבלת הפרטים לצורך הגשת תביעת לשון הרע. בית המשפט נענה לבקשה וגלובס אולץ למסור את פרטי ה-IP של המפרסם, כמו גם את הפרטים אודותיו כלקוח בזק בינלאומי.

לאחר שקיבל את הפרטים, הגיש שוחט תביעת לשון הרע בסך 1.1 מיליון שקל נגד קושניר, אך התביעה נדחתה על-ידי בית משפט השלום בתל-אביב בטענה כי "לא כל פרסום מגנה ומגונה באינטרנט הוא עילה לתביעה לפי חוק". שוחט ערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, וזה הפך את ההחלטה וקבע כי "תוכן הטוקבק- כשהוא נבחן באמות מידה אובייקטיביות – הוא ללא ספק לשון הרע". השופט יונה אטדגי אף דחה את הטענה כי יש ללמוד מפסק הדין שניתן בעליון בעניין רמי מור, כי אין לייחס משקל לפרסום במסגרת תגובית (טוקבק): "אין ללמוד מהדברים הללו, כי התבטאויות הנאמרות בתגוביות אינן מהוות ככלל "לשון הרע", רק משום שהן נכללו בתגוביות. עדיין, "המסננת" היחידה לבחינת הביטוי – אם "לשון הרע" הוא אם לאו – היא זו שבסעיף 1 לחוק איסור לשון הרע".

כמו כן, קבע השופט יונה אטדגי כי באמירותיו של קושניר יש פוטנציאל אמיתי לפגיעה בעסקו ומשלח ידו של שוחט, וכי לצורך גיבוש עוולה בגין לשון הרע, אין צורך להוכיח כי אותו אדם הושפל או בוזה בפועל, או שעסקו נפגע בפועל ודי שהפרסום עלול להביא לתוצאה כזו.

 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.