זה עלה לראש-עיריית קריית גת ביוקר רב. 380,000 ₪ ושכ"ט בגובה 50,000 ₪ נפסקו לטובת ד"ר דרור לדרמן, חוקר ופעיל חברתי, לאחר שלטענתו נגרם לו נזק רב בגין שליחת מכתבים שונים ששלח ראש עיריית קריית גת למממני מחקרו באוניברסיטת פיטסבורג. במכתבים אלה טען ראש העיר כי לדרמן מנצל את כספי המחקר לצרכי תעמולה, וזאת בשל ביקורת שהפנה לדרמן כלפי עיריית קריית גת והעומד בראשה. השופט אבישי זבולון קבע (18.2.19) בבית המשפט השלום בקריית גת, כי מכתבים אלה נועדו לפגוע בכוונה תחילה בלדרמן ועל כן סכום הפיצוי הגבוה.

התביעה הוגשה בגין חמישה מכתבים וכן שתי הודעות דוא"ל שנשלחו על-ידי ראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי, להנהלת אוניברסיטת פיטסבורג שבארה"ב וגורמים נוספים, וזאת בכדי "לגדוע את מקורות המימון של ד"ר לדרמן אשר אפשרו את פעילותו", כפי שצוין בפסק הדין. דהרי אף הודה כי פעל בשם העירייה על דעת עצמו, ללא כל החלטה פורמאלית של גוף כלשהו מטעמה, וכן היה אדיש לתוצאה הסבירה כי בעקבות פניותיו, תיפגע עבודתו ופרנסתו של לדרמן, שבאותה העת שהה בארה"ב במסגרת פוסט-דוקטורט בתחום ניתוח ממוגרפיות לגילוי סרטן השד.

בית המשפט קבע, כי במכתבים ששלח דהרי לאוניברסיטה, על נייר מכתבים רשמי של עיריית קריית גת ובחתימתה, הועלו טענות משמיצות כנגד לדרמן שהוכחו כשקריות ואשר חרגו מתחום הסביר, שכן די בהם כדי שהאוניברסיטה וקרן המימון ישקלו מחדש את הסכמתן לניהול מחקרו של לדרמן. עוד קבע השופט זבולון כי לא עומדות לדהרי הגנות תום הלב ואמת בפרסום, משום ששם לו למטרה לפגוע במקורות ההכנסה של לדרמן בכדי לעצור את פעילותו החברתית ולהשתיק את הביקורת שהשמיע כנגדו.

בית המשפט קבע כי התקיים קשר סיבתי בין מכתביו של דהרי לבין ביטול המשך מחקרו של ד"ר לדרמן ולכן יש לפצותו בגין לשון הרע במכתבים אלה בסך השווה לכפל הפיצוי בחוק איסור לשון הרע (הניתן בגין פגיעה בכוונה תחילה) בגין כל מכתב, ובסך הכול בפיצוי של 280,000 ₪. עוד הוסיף השופט זבולון סכום בסך 100,000 ₪ שנפסקו לטובת לדרמן בגין 5 המכתבים הנוספים ששלח ראש העיר לגורמים נוספים.

ת"א 15356-03-13

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.