לשלל הספקולציות וההערכות כי אפליקציות בטלפון החכם מאזינות למשתמשים בהן, הצטרפה לאחרונה תוכנת "אלפונסו", בה עושים שימוש מתכנני אפליקציות רבים, אשר, לפי הנטען, עושה שימוש במיקרופון של הגולשים, כדי לגלות במה הם צופים בטלוויזיה ולשלוח להם פרסומות מותאמות לכך.

בעקבות הפרסומים בדבר דרך פעולת התוכנה טענה חברת אלפונסו להגנתה, כי החברה מקבלת אישור גישה למיקרופון של הסמאטרפון אך ורק לאחר שהמשתמשים מאשרים את מדיניות הפרטיות של האפליקציה, בה מפורט הסבר על התוכנה.

כיום על פי הדיווחים ישנם מעל ל-250 משחקי סלולר המשתמשים בתוכנת אלפונסו, לה יש את היכולת לזהות צלילים גם כאשר האפליקציה/המשחק בכלל לא עובד.

מיותר לציין כי תוכנה שכזו מעלה חשש לפגיעה בפרטיותם של משתמשים רבים. רק לשם ההבנה, בארה"ב שם החשש מפגיעה כזו רב, סוכנות הסחר הפדרלית הוציאה בשנה שעברה אזהרה חמורה ל-12 מפתחי אפליקציות אשר התקינו תוכנה בשם 'Silverpush' באפליקציות שלהם על מנת לנתח את הרגלי הצפייה של משתמשים בטלוויזיה, על פי צלילים.

נראה כי דיווחים אלה מתכתבים עם טענות רבות ביחס לאפליקציה אחרת- פייסבוק, אשר זמן רב מואשמת בהאזנה למשתמשיה. כל השימושים האלו נעשים על רקע וואקום חקיקתי בישראל, אשר משאיר שטח אפור לפעילות מעין זו.

 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.